• Ewing High School Athletic Hall of Fame Information 
     
    2002 - 2010
     
    High School Athletic Hall of Fame Inductees

    Class of 2002:
     
    1950's:  Fred Walters
                 Bruce Martz
     
    1960's:  Bob Terlecki
                 Dave Griffiths
     
    1970's:  Wayne Krenchicki 
                 Hollis Copeland
                 Stacey
    Dettmar Girt
                 Doreen Ragazzo Romanchuk
     
    1980's:  Shelly Walters Dearden
                 Pat Davis
     
    1990's:  Jenn Abbondanza
                  Keith Kuziora
     
    Coaches:  Andy Greener
                       Steve Muench
                       Emil Wandishin
     

    Special Contributor:  Franklin Robinson

     

    Team:  1981 Football Team

     

    $500 Scholarship Winners:  Jill Cameron
                                                   Kyle Miller

     
    Class of 2003:  
     
    1950's:  Tom Patterson
                 Jean Rossi Walters
     
    1960’s:  John Smallwood
                  Ellen Martz Freund
     
    1970’s:  Kristen Krablin
                  Jerry Davis
     
    1980’s:  Kimm Lacken
                  Brian Bivins
     
    1990’s:  Misty Cregar Russo
                  Dudley Dorival
     
    Coaches:  Irv Jiras
                       Paul Scheirer
                       Sandy Schwilk
     

    Special Contributor:  Roy Schleicher

     

    Team: 1971-72 Boys’ Basketball Team

     

    $750 Scholarship Winners:  Megan Tantum
                                                   Bobby St. Juste

     
    Class of 2004: 
     
    1950’s:  Lois Sandford Bennett
                  Bill Evanko
                  Irving Clark
     
    1960’s:  Bill Lawler
                  Tom Krenchicki
                  Carla Gaiser
                  John Neville
     
    1970’s: Valerie Watson Canady
                 David Cuyler
                 Joe Russo
     
    1980’s:  Scott Patterson
                  Chelsea Dixon
     
    1990’s:  Suzanne Brennfleck
                  Ian Rauls
     

    Coach:  Wil Wimberg

     

    Special Contributor: Joe Logue

     

    Team:  1963 Baseball Team

     

    $750 Scholarship Winners:  Meghan Johnson
                                                  Brian Raike
     
    Class of 2005:
     
    1950’s:  Judy Whitehead
                  Len Poretti
    1960’s:  Roger Remer
                  Gary White
                  Karl Harter
     
    1970’s:  Bob Gray
                  Sylvester Cuyler
                  Tom Kuzniacki
     
    1980’s:  Andy Harter
                  Tony Tonzini
                  Beth Roundtree
     
    1990’s:  Kenya Hearns
                  Meleena Edwards
     

    Coach:  Craig Wood

     

    Special Contributor:  "Big Ed" Cook

     

    Team:  1983 Girls’ Soccer Team

     

    $1000 Scholarship Winners: Rebecca Kolodziej
                                                    Kyle Davis
     

    Class of 2006:

     

    1950’s:  Darwin White
                  Bill Jones
     
    1960’s:  Scott Stoner
                  Albert Harris
     
    1970’s:  Rich Stoneking
                  Crystal Clark
                  Mel Williams
     
    1980’s:  Shannon Patterson
                  Judy Kalafut Mignogna
     
    1990’s:  Jen Schwartz
                  Nick Gaunce
     

    Coach:  Jim Kovalsky

     

    Special Contributor: Dr. Charles Burroughs

     

    Team:  1955 Boys’ Basketball Team
     
    $1000 Scholarship Winners:  Danielle Broissoie
                                                    Rick Hunt
                                                    Ryan Mancino
                                                    Shannon McCool
                                                    Christian Montervino
     
    Class of 2007:
     
    1950's:  Dick Allen
                 Ginny Russo Lang
                 Pete Sapnar
     
    1960's:  Louise Tackacs Lane
                 Bud Edolo
     
    1970's:  Frank Corrado
                 Debbie Jones
     
    1980's:  Angelo Capuano
                 Barbara Brower
     
    1990's:  Pete Leopardi
                 Jackie Boothby
     
    Special Contributor:  Chet Snook
     
    Coach:  Don Barnett
     
    Team:  1967 Boys' Track
     
    $1000 Scholarship Winners:  Tyler Barnes
                                                    Curtis Fornarotto
                                                    Moses Knott
                                                    Rebecca Racine
                                                    Zach Tice
                                                    Asha Winters
     
    Class of 2008:
     
    1950's:  Dick Ritter
     
    1960's:  Paul Martz
                 George Ganges
     
    1970's:  Bill Spain
                 Ginny Ranson
     
    1980's:  Kelly Williams
                 Guy Ervin
                 Lynn Fowler Ervin
     
    1990's:  Derrick Johnson
                 Denise Picerno
     
    Coach:  John B. Housman
     
    Special Contributors:  Herman Finkel
                                          Charles Bolden
     
    Team:  1986 Football Team
     
    $1000 Scholarship Winners:  Kamryn Austin
                                                    Bryan Bleakley
                                                    Carl Cullers
                                                    Jhade Evans
                                                    Shantoy Hansel
                                                    Whitney Lewis
                                                   Amirah Muneer
     
    Class of 2009:
     
    1950’s:  Sarah Immordino-Dimaggio
                 Jack Moore
     
    1960’s:  Carl Foreman
                   Nick Tackacs
     
    1970’s:  Deborah McRae-Davis
                  Fred Sickels
     
    1980’s:  Kevin Preston
                  Sue Reeg
     

    1990’s:  Jenn Stiller Ostrowski

     

    2000’s:  Tom Reynolds

     

    Coach:  Marlene Hingsman

     

    Special Contributor:  Terry Martin
     
    Team:  1986 Boys Basketball Team
     
    $1000 Schoalship Winners:  Allison Abby
                                                  Dave Brown
                                                  Nick Cifelli
                                                  Kevin Dearden
                                                  Kirsten Edinger
                                                  Rachel Hecky
                                                  Sara Ischinger
                                                  James Matlack
                                                  Kyle McGuire
                                                  Laura Williams
     
    Class of 2010:
     
    1950's:  Bob Drews
     
    1960's:  Rob Riordan
                  David Leckie
                  Rich Shubilla
     
    1970's:  Nino DiFiore
                  Cynyhia White Henderson
                  Dr. John Gusz
     
    1980's:  Vince Hall
                  Donna Kieley Wilkerson
     
    1990's:  Wes Bridges
                  Debbie Marks Lake
     
    2000's:  Erin Devaney Reynolds
                  Glenn Cain
     
    Special Contributor:  Dr. David Jenkins
     
    Coach:  Walt Bitner
     
    Team:  1999 Girl's Basketball
     
    $1000 Scholarship Winners:  Stephen Arnold
                                                   Allyson Coryell
                                                   Matt Housman
                                                   Laura Karns
                                                   David Kolodziej
                                                   Amanda Lenarski
                                                   Michael Manion
                                                   Emily Reeg
                                                   Amber Updike
                                                   Keenan Ward
                                                   Peter Wilson