• ATHLETIC AWARDS 2022-2023

     

    CVC Sportsmanship Award Winner - Makayla Williams

    CVC Sportsmanship Award Winner - Grady Griffin

    CVC Sportsmanship Award Winner - Coach Patrick Burley

     

    Boys Soccer

    2nd Team All CVC & All State Central Jersey - Chase Bolden

    3rd Team All CVC - Nicholas Genovesi

    3rd Team All CVC & All State Central Jersey - Robert Yates

     

    Cross Country

    18th at Mercer County Championships - Teagan Walker

    4th at CVC Division Championships - Teagan Walker

    8th at NJSIAA Central Group 3 Sectional Championships - Teagan Walker

    26th at Group 3 Championships - Teagan Walker

    Second Team All-Mercer County - Teagan Walker

    Second Team All-CVC Conference - Teagan Walker

     

    Girls Soccer

    NJ. Com - area player of the week (Week of 10/10) - Sydney Smith

    Mercer 33 - Sydney Smith

    CVC Team Honorable Mention - Sydney Gonzalez

    CVC Team Honorable Mention - Landon Jovolos

    2nd Team CVC - Sydney Smith

    3rd Team CVC - Shawnae Biggs

    3rd Team CVC - Sierra Mitchell

    3rd Team CVC - Emily Gamboa Ordini

     

    Football

    1st Team All-WJFL Capitol Division - Nevin Davila

    1st Team All-WJFL Capitol Division - Jay'lin Saint Clair

    1st Team All-WJFL Capitol Division - Dorian Williams

    1st Team All-WJFL Capitol Division - Jose Ovalle-Ayala

    2nd Team All-WJFL Capitol Division - Isaiah Harrison

    2nd Team All-WJFL Capitol Division - Zaire-Jaeden Lowe

    2nd Team All-WJFL Capitol Division - Aaron Clugston-Brecko

    2nd Team All-WJFL Capitol Division - Andrew Ryczkowski

    12th Man TD Club Player of the Week - Week 8 - Dorian Williams

    12th Man TD Club Player of the Week - Week 4 - Jose Ovalle-Ayala

    12th Man TD Club Player of the Week - Week 9 - Isaiah Harrison

    12th Man TD Club Player of the Week - Unsung Hero - Tyler Brown

    12th Man TD Club Player of the Week - Unsung Hero - Albertito Colon Jr.

    12th Man TD Club Player of the Week - Unsung Hero - Tavon Lattimer

    12th Man TD Club Player of the Week - Unsung Hero - Andrew Ryczkowski 

    WJFL Area Defensive Player of the Year - Dorian Williams

    Delaware Valley Scholar Athlete of the Year - Dorian Williams

    Phil Simms North/South All Star Game Participant - Nevin Davila

    NJFCA Super 100 Team - Nevin Davila

     

    Boys Basketball

    Holiday Jubilee Basketball Tournament (Neptune)

    2022-23 CVC Valley Division Champions

    Area Game of the Week - Ewing - Hightstown

    Player of the Week - Kenneth Rankin

    Area Player of the Year Watch - Naire Preston-Woodall

    Times Area Great 8: 2nd - Ewing 10-0

    1st Team All-CVCBA - Darnelle Forrest

    All - Group 3 2nd Team - Darnelle Forrest

    Group 3 Sectional 1st Team - Darnelle Forrest

    Tremtonian All - CVC 1st Team - Darnelle Forrest

    2nd Team All-CVCBA - Naire Preston-Woodall

    1st Team All - Section - Naire Preston-Woodall

    1st Team All - CVCBA - Kenneth Rankin

    Honorable Mention All-CVC - Grady Griffin

    Honorable Mention All-CVC - Cameron James

    Christian Somma Courage Award - Daryl Haynes

    Jim Davis Scholarship - Grady Griffin

     

    Girls Basketball

    Times of Trenton - Conference & Area Team of the Year

    NJ Advance Media (NJ.com) - Conference Team of the Year

    Colonial Valley Conference - Valley Division Champions

    WOBM Holiday Classic Champions

    Mercer County Tournament Champions

    NJSIAA Central Group 3 Champions

    NJSIAA Group 3 Champions

    Shore Games - SheGotGame Classic - Game MVP - Rhian Stokes

    WOBM - First Team All-Tournament - Te'Yala Delfosse

    WOBM - First Team All-Tournament - Joi Johnson

    WOBM - First Team All-Tournament - Rhian Stokes

    WOBM - Tournament MVP - Rhian Stokes

    North v. South SchoolCraft Challenge - Game MVP - Rhian Stokes

    Donovan Catholic - Coaches v. Cancer - Game MVP - Rhian Stokes

    The MECCA - Game MVP - Rhian Stokes

    Coaches Choice USA - Shore v. State - Game MVP -  Joi Johnson

    Mercer County Tournament - All-Tournament First Team - Te'Yala Delfosse

    Mercer County Tournament - All-Tournament First Team - Joi Johnson

    Mercer County Tournament - All-Tournament First Team - Rhian Stokes

    Mercer County Tournament - Tournament MVP - Te'Yala Delfosse

    CVCBA (Coaches Association) - Third Team - Shawnae Biggs

    CVCBA (Coaches Association) - First Team - Joi Johnson

    CVCBA (Coaches Association) - First Team - Rhian Stokes

    CVCBA (Coaches Association) - First Team - Te'Yala Delfosse

    CVCBA (Coaches Association) - Player of the Year - Rhian Stokes

    NJAthletics - First Team All-State - Rhian Stokes

    NJAthletics - Third Team All-State - Te'Yala Delfosse

    NJAthletics - Honorable Mention All-State - Joi Johnson

    Jersey SportsZone Finalist - Miss NJ Hoops - Rhian Stokes

    Jersey SportsZone All-Public Zone Team - Te'Yala Delfosse

    Jersey SportsZone All-Public Zone Team - Joi Johnson

    NJ Ladies Hoops - Third Team All-State - Te'Yala Delfosse

    NJ Ladies Hoops -Second Team All-State - Rhian Stokes

    Trentonian - Conference Honorable Mention - Shawnae Biggs

    Trentonian - Conference Honorable Mention - Mekyla Durham

    Trentonian - Conference & Area First Team - Te'Yala Delfosse

    Trentonian - Conference & Area First Team - Joi Johnson

    Trentonian - Conference & Area First Team - Rhian Stokes

    Trentonian - Conference & Area Player of the Year - Rhian Stokes

    Trentonian - Conference & Area Coach of the Year - Daniel Montferrat

    Times of Trenton - Conference 6th Player (2nd Team) - Mekyla Durham

    Times of Trenton - Conference & Area First Team - Te'Yala Delfosse

    Times of Trenton - Conference & Area First Team - Joi Johnson

    Times of Trenton - Conference & Area First Team - Rhian Stokes

    Times of Trenton - Conference & Player of the Year - Rhian Stokes

    Times of Trenton - Conference & Coach of the Year - Daniel Montferrat

    NJ Advance Media (NJ.com) - Conference Player of the Year - Rhian Stokes

    NJ Advance Media (NJ.com) - Conference Coach of the Year - Daniel Montferrat

    NJ Advance Media (NJ.com) - All-Group 3 Second Team - Joi Johnson

    NJ Advance Media (NJ.com) - All-Group 3 First Team - Te'Yala Delfosse

    NJ Advance Media (NJ.com) - All-Group 3 First Team - Rhian Stokes

    NJ Advance Media (NJ.com) - All-State Second Team - Rhian Stokes

    NJ Advance Media (NJ.com) - State Coach of the Year - Daniel Montferrat

    1,000 Career Points - Rhian Stokes

    1,000 Career Points - Joi Johnson

    1,000 Career Points - Te'Yala Delfosse

     

    Unified Bowling

    Group A State Champions

     

    Wrestling

    District 24 Champion - Collin Elam

    2nd Place Region 6 - Collin Elam

    3rd Place at MCT - Collin Elam

    Blue Devil Classic Champion - Collin Elam

    2nd Place John Goles Tournament - Collin Elam

    NJSIAA Girls State Wrestling Champion - Shellitha Collins

    NJSIAA Girls Central Region Champion - Shellitha Collins

    Rumble in the Pines Tournament Champion - Shellitha Collins

    5th Place Region 6 - Gavin Dwyer

    2nd Place at Districts 24 - Gavin Dwyer

    3rd Place in MCT - Gavin Dwyer

    3rd Place Blue Devil Classic - Gavin Dwyer

    3rd Place at Districts 24 - Kenneth Waugh

    3rd Place Blue Devil Classic - Kenneth Waugh

    Dambro Award - Kenneth Waugh

    4th Place District 24 - Angel Gonzalez

    3rd Place in MCT - Angel Gonzalez

    Blue Devil Classic Champion - Angel Gonzalez

    3rd Place Central Region - Samantha Dupee

    3rd Place Rumble in the Pines Tournament - Samantha Dupee

    Blue Devil Classic Champion - Caleb Riordan

    2nd Place Blue Devil Classic - Connor Lane

    4th Place Rumble in the Pines Tournament - Alexandra Neuberger

    All CVC Team - Collin Elam

     

    Fisher Middle School Boys Basketball

    Mercer County Middle School Tournament Champions

     

    Fisher Middle School Girls Basketball

    Mercer County Middle School Tournament Champions

     

    Winter Track

    1st Place in the Boys 4x4 at Sectionals - Jahiem Rogers, Tyler Seaton, Kristopher Ewell, Shanedore Jones

    2nd Place in the 4x4 at Mercer County Championship - Jahiem Rogers, Tyler Seaton, Kristopher Ewell, Shanedore Jones

    4th Place in Shot Put at Sectionals - Tyler Brown

    #1 Time in the 55m Dash in the State - Mekhi Stafford

    1st Place in the 55m Dash at Sectionals - Mekhi Stafford

    1st Place in the 55m Dash at Mercer County Championship - Mekhi Stafford

    3rd Place in the 200m at Mercer County Championship - Mekhi Stafford

    4th Place in the 200m at Mercer County Championship - Aynisha McQuillar

    4th Place in the 55m Dash at Mercer County Championship - Aynisha McQuillar

    2nd Place in the 55m Dash at Sectionals - Aynisha McQuillar

    5th Place in the 55m Hurdles at Sectionals - Jeremiah Marsalis

    6th Place in the 55m Hurdles at Sectionals - Sam Gaye

    3rd Place in the 55m Hurdles at Sectionals - Sarah Ilesanmi

    1st Place in the 55m Hurdles at Sectionals - Jade Smith

    5th Place in the 55m Hurdles at Mercer County Championship - Jade Smith

    1st Place in the 400m Dash at Sectionals - Kristopher Ewell

    5th Place in the 800m Dash at Sectionals - Kristopher Ewell

    4th Place in the 400m Dash at Sectionals - Kristopher Ewell

    3rd Place in the 55m Hurdles at MCT - Kristopher Ewell

    4th Place in the Long Jump at MCT - Jahiem Rogers

     

    Bowling

    Central Jersey Group 2 WildCard

    2023 BCSL Open Title - Girls Team

    South Jersey Super Bowl High Game and High Series - Mia Siminitus

    5th Place Qualifier for Individual State Championship (19th Place/100 Girls Finish) - Kennedy Jenkins

    BCSL 1st team - Mia Siminitus

    BCSL 1st team - Kennedy Jenkins

    BCSL 1st team - Amandalynn Curtiss

    BCSL 1st team - Eliana Otto

    BCSL 1st team - Jacob Delutis

    BCSL 2nd Team - Matthew Carman

    BCSL 2nd Team - Joseph Reid

     

    Baseball

    Carpenter Cup Selection - Zaire-Jaeden Lowe

    Carpenter Cup Selection - Collin Elam

     

    Softball

    Carpenter Cup Team - Abigail Singer

     

    Boys Lacrosse

    All-CVC 2nd Team (LSM) - Nathan Kocheran

    US Lacrosse All Academic - Samuel Schwartz

    ALL-CVC Honorable Mention (Goalie) - Nicholas Genovesi

     

    Spring Track

    1st Place in the 100m High Hurdles at Mercer Coaches Classic - Jade Smith

    6th Place in the 110m High Hurdles at Mercer Coaches Classic - Shanedore Jones

    3rd Place in the Freshman 100m Dash at Mercer Coaches Classic - Dasan Jones

    3rd Place in the Freshman 100m Dash at Mercer Coaches Classic - Leah Daniels

    1st Place in the 100m Dash at Mercer Coaches Classic - Mekhi Stafford

    5th Place in the 400m Dash at the Mercer County Championship - Kristopher Ewell

    3rd Place in the 800m Dash at the Mercer County Championship - Kristopher Ewell

    4th Place in the 100m Hurdles at the Mercer County Championship - Jade Smith

    3rd Place in the Long Jump at the Mercer County Championship - Jahiem Rogers

    5th Place in the 4x100 at the Mercer County Championship - Karis Crossland, Jade Smith, Aynisha McQuillar, Sydney Smith

    2nd Place in the 4x100 Shuttle Hurdle Relay at East Brunswick Sprint Series - Sarah Ilesanmi, Karis Crossland, DaSaiya Hairston, Jade Smith

    4th Place in the 4x100 Shuttle Hurdle Relay at East Brunswick Sprint Series - Stephen Johnson, Shanedore Jones, Calvin Kallie, Jeremiah Marsalis

    2nd Place in the 800m Sprint Medley Relay at East Brunswick Sprint Series - Tyler Seaton, Jahiem Rogers, Mekhi Stafford, Kristopher Ewell

    1st Place in the Triple Jump at State Sectionals - Sydney Smith

    2nd Place in the 100m Dash at State Sectionals - Aynisha McQuillar

    2nd Place in the 400m at State Sectionals - Jade Smith

    5th Place in the 4x100m Relays at State Sectionals - Ewing Girls

    1st Place in the 100m Hurdles at State Sectionals - Jade Smith

    7th Place in the 1600m Run at State Sectionals - Teagan Walker

    1st Place in the 100m Dash at State Sectionals - Mekhi Stafford

    4th Place in the 800m Run at State Sectionals - Kristopher Ewell

    5th Place in the 400m Dash at State Sectionals - Kristopher Ewell

    6th Place in the 400m Hurdles at State Sectionals - Shanedore Jones

    3rd Place in the 4x100m Relays at State Sectionals - Ewing Boys

    4th Place in the Long Jump at State Sectionals - Jahiem Rogers

    1st Place in the 100m Dash at State Championship - Mekhi Stafford

    1st Place in the 100m Dash at Meet of Champions - Mekhi Stafford

    First Team all County 100M - Mekhi Stafford

    CVC Athlete of the Year - Mekhi Stafford

    NJ.com 2023 Boys Track & Field All-Group 3 First Team – 100 Meter Dash - Mekhi Stafford

    NJ.com 2023 Boys Track & Field All-Area All Star – 100 Meter Dash - Mekhi Stafford

    NJ.com 2023 Boys Track & Field FAB-50 Ranking - Mekhi Stafford