• 2018-2019 Sports Awards & Championships

     

    Fall Cheerleading

    1st place at the CVC Cheer Competition

     

    Football – Individual Athlete Honors

    Anthony Wynn, Jr.-12th Man T.D. Club Winner for Week 1-Special Teams

    Rickelmey Francois-12th Man T.D. Club Winner for Week 5-Special Teams

    Caleb Stokes-12th Man T.D. Club Winner for Week 8-Defensive Back

    Mathew Hedrick-12th Man T.D. Club Winner for Week 9-Special Teams

    Christopher Seifert-1st Team All-Patriot Division-Offensive Linemen

    Obiefuna Ezeigbo-1st Team All-Patriot Division-Defensive Linemen

    Anthony Wynn, Jr.-1st Team All-Patriot Division-Defensive Back

    Caleb Stokes-1st Team All-Patriot Division-Defensive Back

    Javon Strong-1st Team All-Patriot Division-Linebacker

    Rickelmey Francois-2nd Team All-Patriot Division-Running Back

    Mathew Hedrick-2nd Team All-Patriot Division-Kicker

    Michael Abelowitz-2nd Team All-Patriot Division-Offensive Linemen

    Parris Wright-2nd Team All-Patriot Division-Linebacker

    Richard Ross-12th Man T.D.Club Unsung Hero Award

    Gerald Boone-12th Man T.D. Club Unsung Hero Award

    Delvon Doggett-12th Man T.D. Club Unsung Hero Award

    Jaden Holman-12th Man T.D. Club Unsung Hero Award

     

    Boys Soccer – Individual Athlete Honors

    Charlie DeBlasio - Honorable Mention

    Justin Wood - 3rd Team All-CVC Midfield

    Mike Ilesanmi - 3rd Team All-CVC Defense

     

    Girls Soccer – Individual Athlete Honors

    Allyson McConnell- M33 award recipiant and NJSIAA Senior Leadership Summit

     

    Field Hockey – Individual Athlete Honors

    Dylan Greco - 100 SAVES

     

    Boys Basketball – Individual Athlete Honors

    Caleb Stokes 1st Team All-CVCBA

    Delvon Doggett 2nd Team All-CVCBA

    Jaylen Britton Honorable Mention All-CVCBA

     

    Boys Basketball – Team Championships

    Valley Division Champs

     

    Girls Basketball – Individual Athlete Honors

    Jaycee Lowe - 1st. Team All CVC, 1000 Point Scorer and finished her career with 1425 points

    MyAsia Jackson 2nd Team All CVC

     

    Girls Basketball – Team Championships

    Valley Division Champs

     

    Wrestling– Individual Athlete Honors

    Chris Seifert:

    Blue Devil Classic Champion

    Bart Payne Classic Runner Up

    Mercer County Champion

    District 17 Champion

    Region 6 Runner Up

    State Round of 24

    2nd Team all Area

    1st Team all CVC

     

    Obifunna Eziegbo:

    Bart Payne Classic Runner Up

    Mercer County Runner Up

    District 17 Champion

    Region 6 Runner Up

    State Round of 24

    2nd Team all Area

    1st Team all CVC

     

    James Kim:

    Blue Devil Classic Runner Up

    Mercer County Champion

    District 17 3rd Place

    Region 6 5th place

     

    Michael Abelowitz:

    Mercer County 5th place

    District 17 3rd place

     

    Alex Samayoa:

    Blue Devil classic 3rd Place

    Mercer County 4th place

    District 17 4th place

     

    Devon Kueny:

    2019 Girls Southern region 3rd place finisher

    2019 NJSIAA Girls Wrestling Tournament 3rd place finisher

     

    Bowling – Team Championships

    BCSL Boys Regular Season Champions

    BCSL Open Team Champions

     

    Winter Track – Individual Athlete Honors

    Eastern States Indoor Championship qualifiers: Zyon Howell (triple jump), Oretha Dahn (55m dash), Nasir Bland (55m hurdles), Michael Ilesanmi (long jump & triple jump).

    Michael Ilesanmi 2nd place in long jump & triple jump ar Mercer County Championships.

    Meet of Champion qualifiers: Michael Ilesanmi (long jump showcase); Dahvae Edwards-Chew 400m