•  *Football*  
     
    Akahyl Henry
    Delaware Valley Football Chapter of the National Football Foundation &
    College Hall of Fame's George Wah Scholar - Athlete Award  
     
    Terrance Grissom
    Trenton Times Football 1st Team Liberty Division Defensive Back  
     
    James Lee 
    Trenton Times Football 1st Team Liberty Division Offensive Lineman  
     
    Devauntay Ellis
    Trenton Times Football 1st Team Liberty Division Running Back 
     
    Michael Ficci
    Trenton Times Football 1st Team Liberty Division Punter  
     
    Jayson Williams 
    Trenton Times Football 1st Team Liberty Division Defensive End  
     
    Tyler Julious
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Defensive Back  
     
    Robert (Tre) Jones 
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Linebacker  
     
    Vandy Hall
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Quarterback  
     
    Savon Brittingham
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Linebacker  
     
    Brandon Kowalski 
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Punter  
     
    Kani Tye
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Wide Receiver  
     
    Charles Gibson 
    Trenton Times Football 2nd Team Liberty Division Offensive Lineman
     
     
    *Soccer*  
    Matthew Fowler 
    Trenton Times Boy's Soccer 2nd Team All-CVC Defender 
    Logan Winsor 
    Trenton Times Boy's Soccer 3rd Team All-CVC Forward 
     
    Ezequil Lopez-Bravo
    Trenton Times Boy's Soccer Honorable Mention, All-CVC Team Midfielder 
     
    Nicole Rinaldi 
    Trenton Times & Trentonian 1st Team All CVC & All-Area
    Mercer 33 All Star Team 
     
    Nicolette Towler 
    Trenton Times & Trentonian 2nd Team All CVC & All-Area
    Mercer 33 All Star Team  
     
    Alexandra Martinez 
    Mercer 33 Spirit Award 
     
     
    *Bowling*   
     
    Connor Orr 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Patrick Jones 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Marc Trabosh 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Donald Trabosh 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Anthony Giovannetti 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Andrew Abelowitz 
    Burlington County Scholastic League Champions
    Liberty Division Group II Central Sectional State Champions 
    New Jersey Group II State Champions 
     
    Rebecca Abelowitz 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division 
     
    Linda Jones 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division 
     
    Carly Barnada 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division 
     
    Brianna Jobst 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division 
     
    Kaitlyn Macellaro 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division
     
    Jessie Garzio 
    Burlington County Scholastic League Champions, Liberty Division 
     
     
    *Swimming*  
     
     
    Olivia Czelusniak 
    Exceeding the current school swim record Girl's 50 Freestyle (26.10) 
    Exceeding the current school swim record Girl's 100 Freestyle (57.51) 
     
    Jack Shoplock 
     Exceeding the current school swim record Boy's 200 Medley Relay (1:56.50)
     Exceeding the current school swim record Boy's 400 Freestyle Relay (3:42.66)
     
    Trevor Hahn
    Exceeding the current school swim record Boy's 200 Medley Relay (1:56.50)
     
    Micah Bergstrom 
    Exceeding the current school swim record Boy's 200 Medley Relay (1:56.50)
    Exceeding the current school swim record Boy's 50 Freestyle (23.23) 
    Exceeding the current school swim record Boy's 200 Freestyle (2:00.12) 
    Exceeding the current school swim record Boy's 100 Freestyle (52.62) 
     
    Katherine McCord 
    Exceeding the current school swim record Girl's 100 Backstroke (1:08.28) 
     
     
    Alec Hahn 
    Exceeding the current school swim record Boy's 200 Medley Relay (1:56.50)
    Exceeding the current school swim record Boy's 400 Freestyle Relay (3:42.66) 
     
    Cameron Conant 
    Exceeding the current school swim record Boy's 400 Freestyle Relay (3:42.66) 
     
     
    *Girl's Basketball*   
     
     
    Yazmine Lacey 
    Trenton Times & Trentonian 2nd Team All-CVC Forward 
     
    Myliesha Richardson 
    Trenton Times & Trentonian 2nd Team All-CVC Forward 
     
     
     *Boy's Basketball* 
     
     
    Brandon Bartlett 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Deon Hale
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Eric Rowe 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Sean Smith 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Jordan Forst 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Jervon Gregory 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Rasaan Parker 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Justin Hammond 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Kyle Smith 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Jaeda Thomas 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Justin Porter 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Howard Gammage 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Colin Haynes 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
     
    Brian Wilkes 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
    Trenton Times 2nd Team All-CVC
    Trentonian 3rd Team All CVC
    Trenton Times 3rd Team All-Area 
     
    Kani Tye 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist 
    Trenton Times 3rd Team All-CVC 
     
    Trey Lowe 
    CVC Patriot Division Champions
    Central Jersey Group III Sectional Champions
    Group III State Finalist  
    1,000 Points January 7, 2014
    Boy's all-time scoring record February 18, 2014
    School's all-time Scoring Record March 1, 2014 
    CVC Player of the Year
    Trenton Times  & Trentonian 1st Team All-Area Boys' Basketball
    CVC Boys' Basketball Player of the Year 
    Star Ledger 2nd Team All-State
    Star Ledger All-Group II First Team 
    Named to the NJ Hoops
    1st Team All-State 
     
     
     *Wrestling*  
     
    Mondyson Mento 
    2nd Place  - 160 lbs. District 17 Wrestling Tournament
    Trentonian 2nd Team All-CVC Wrestling 
     
     
     *Ice Hockey*  
     
    Travis Pelke 
    Trenton Times Ice Hockey All-CVC 1st Team
    Trenton Times Ice Hockey CVC Player of the Year 
     
     
    *Golf* 
     
     
    Sarah Kokotajlo 
    Mercer County Girl's Golf Tournament - 2nd Place 
     
     
    *Softball*  
     
    Nicole Rinaldi 
    Exceeding the current school Softball record for career hits 147 on May 12, 2014 
     
    Jodi Crutchley 
    Achieving a Softball record of 100 hits on May 2, 2014 
     
    Samantha McQueen 
    Achieving a Softball record 100 hits on April 23, 2014
     
     
     
    *Track*  
     
     
    Junior Abel
    Group II Sectional 1st Place Boy's 4x400 Relay 
    Mercer County Championships  1st Place Boy's 4x400 Relay
    Group II Sectional Meet 1st Place 4x400 (3:28.64) 
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x400 & Medley Relay
     
    Eashwayne Haughton 
    Group II Sectional Meet 1st Place 4x400 (3:28.64) 
    Mercer County Relays 1st Place Boy's Medley Relay (3:36.2) & 4x200 Relay (1:31.1)
    Group II Sectional 1st Place Boy's 4x400 Relay 
    Mercer County Championships 3rd Place 200m Dash (23.62) 
     Hall of Fame Relays 4x400 4x200 4x400 & Medley Relay
    Mercer County Championships 1st Place 200m (22.91) & 4x100 (43.61) 
     
    Kamal Williams 
    Group II Sectional 1st  Place Boy's 4x400 Relay 
    Mercer County Championships 1st Place Boy's 4x400 Relay 
    Group II Sectional Meet 1st Place Boy's 4x400 (3:28.64) 
    Mercer County Relays 1st Place Boy's Medley Relay (3:36.2) & 4x200 Relay (1:31.1) 
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x400 
    Mercer County Championships 2nd Place 400m (49.7) 
     
    Christian Patterson 
    Group II Sectional 1st Place Boy's 4x400 Relay 
    Mercer County Championships 1st Place Boy's 4x400 Relay 
    Mercer County Championships 2nd Place Boy's 400m Dash (50.78) 
    Group II Sectional Meet 1st Place Boy's 4x400 (3:28.64) & 400m (50.78) 
    Mercer County Relays 1st Place Boy's Medley Relay (3:36.2) & 4x200 Relay (1:31.1) 
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x100 4x200 4x400 & Medley Relay 
    Mercer County Championships 1st Place 400m (49.4) & 4x100 (43.61) 
     
    Ernestine Conteh 
    Group II State Relay Championships 3rd Place Girl's 4x200 (1:51.38)
    Mercer County Relays 1st Place Girl's 4x100m Relay (49.8) 
    Mercer County Relays 3rd Place Girl's 4x400 Relay (4:18.4) 
    Mercer County Track Championship 3rd Place 100m (12.8) 
     
    Jade Hall 
    Group II State Relay Championships 3rd Place Girl's 4x200 (1:51.38) 
    Mercer County Relays 1st Place Girl's 4x100 Relay (49.8) 
    Mercer County Relays 3rd Place Girl's 4x400 Relay (4:18.4) 
     
    Jacqueline Gummel 
    Group II State Relay Championships 3rd Place Girl's 4x200 (1:51.38) 
    Mercer County Relays 1st Place Girl's 4x100 Relay (49.8) 
    Mercer County Relays 2nd Place Girl's Long Jump Relay (31'5.25") 
     
    Danielle Ansley 
    Group II State Relay Championships 3rd Place Girl's 4x200 (1:51.38) 
    Group II Sectional Meet 3rd Place Girl's 55m Hurdles (7.46) 
    Mercer County Relays 1st Place Girl's 4x100 Relay (49.8) 
     
    Elijah Burnett 
    Mercer County Championships 1st Place Boy's 55m Dash (6.73) 
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x100 

    Lauren Lawson 
    Group II Sectional Meet 2nd Place Girl's 55m Hurdles (8.98) 
    Mercer County Relays 1st Place Girl's Triple Jump Relay (65' 5.5") 
     
    Kaitlyn Forst 
    Mercer County Relays 1st Place Girl's Triple Jump Relay (65' 5.5")  
     
    Marcus Daniels 
    Mercer County Relays 1st Place Boys Medley Relay (3:36.2) & 4x200 Relay (1:31.1) 
     
    Chibuzo Amonu 
    Mercer County Relays 3rd Place Girl's Shot Put Relay (66' 7") 
     
    Yazmine Lacey 
    Mercer County Relays 3rd  Place Girl's Shot Put Relay (66' 7") 
     
    ShyKira Scott-Strong 
    Mercer County Relays 3rd Place Girl's 4x400 Relay (4:18.4) 
     
    Elizabeth Cuniff 
    Mercer County Relays 3rd Place Girl's 4x400 Relay (4:18.4)
     
    Kcyree Zahir 
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x200
    Sebastian Agyarkoh
    Hall of Fame Relays 1st Place 4x200
    Hall of Fame Relays 3rd Place Long Jump Relay 
    Mercer County Championships 1st Place 4x100 (43.61)
     
    Rooner Joseph 
    Hall of Fame Relays 3rd Place Long Jump Relay
     
     

    • 2014 Track Group II Sectional Meet 1st Place 4x400
    • 2014 Mercer County Relays 1st Place Girl's Triple Jump Relay
    • 2014 Bowling Burlington County Scholastic League Champions
    • 2014 Boys Basketball CVC Patriot Division Champions